• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
Header logo

Liesbethblogt.nl

Chronische zeikerd met maar een beetje sarcasme en hier en daar wat humor.

  • Home
  • De Fotografe
    • Privacybeleid
  • Publicaties
  • Contact
  • De Boekentik-tag

Kasteel Geijsteren in de Mist

03.02.22 | Liesbethblogt | 19 Comments

Kasteel Geijsteren in de Mist

Al heel lang houd ik trouw een lijstje bij met dingen die ik nog graag eens zou bezoeken. Kasteel Geijsteren was ook zo’n plek en dus toen we er in de buurt kwamen sloegen we af naar wat ooit Heerlijkheid Kasteel Geijsteren was en nu vooral een herinneren met mist en hoogwater.

Een echt kasteel
De eerste vermelding van het kasteel dateert uit 1251, zie die vermelding dan vooral als iets in het oud Nederlandsch met een zachte Limburgse G. Er was toen overigens vermelding van enen ridder maar voor het te sprookjesachtig wordt het kasteel werd verwoest in 1585 en fikte in 1919 ook nog af. Je zou denken dat ze nogal wat vijanden hadden maar het heeft vast ook met oorlogen te maken of hun geweldige ligging praktisch aan de Maas. Overigens zijn er sporen van een uit mergel bestaande ronde toren gevonden en was er ook nog een ringmuur. Klinkt al als een kasteel he?

Wederopbouw en meer verwoesting
In de eeuw erna werd er lekker geklust burchtje hier, torentje daar waren overigens meerdere eigenaren maar de verwoesting deed de burchtloze eigenaar besluiten zijn deel maar eens te verkopen. Ze hielden er toentertijd best overtuigende onderhandelingswijzes op na.
In 1919 fikt het hoofdgebouw af, zo gezellig die kaarsen maar de rookmelder was nog geen gemeengoed toen. Het kasteel wordt in enigszins afgeslankte vorm herbouwd. Iets minder vleugels en verdieping en hoppa er was ruimte voor een terras.

Kasteel Geijsteren in de Tweede Wereldoorlog
We leven november 1944 Operatie Market Garden ligt ver achter onze geallieerden want ze zijn hard bezig alle kanten op meer moffenvrije ruimte te creëren. Deden ze ook richting het groot Duitse rijk in Noord-Limburg met Operatie Nutcracker. In de omgeving van Venray tot Blerick, de laatste werd op 3 december bevrijd. Tijdens die operatie was Kasteel Geijsteren één van de obstakels. Zaten namelijk al vanaf eind september Duitsers in.

De baron van het kasteel was een man met natuurlijk gezag en de Duitse kolonel had overduidelijk respect voor hem. De baron zat namelijk met zijn gezin, wat vluchtelingen en onderduikers in de kelder. De Moffen hadden zich de fraaie vertrekken toegeëigend. Ondanks dat was de verstandhouding dermate redelijk dat de 60 Duitse parachutisten hielpen om de onderduikers te verstoppen tegen die Grune Polizei. Dat is weer eens iets anders ja! De familie en hun gasten kregen zelfs eten uit de veldkeuken.

Pas toen de Britten de rust kwamen verstoren veranderde de sfeer. De Moffen kregen namelijk de opdracht Kasteel Geijsteren te verdedigen tot de laatste man en de laatste kogel. Het zou het einde van het kasteel betekenen wist de Baron hij stopt zijn familiezilver en schilderijen veilig weg en vlucht met zijn vrouw, 12 kinderen en 8 volwassenen om daags erna de Britse linies te bereiken. Hij smeekt de Britten nog om de maar 60 Duitsers uit te hongeren maar het mocht niet baten.
Alleen zijn schilderijen zijn gespaard want bommen hebben het kasteel vernietigd en wat er is opgebouwd geeft maar een beetje een idee van hoe mooi het ooit was.
Kasteel Geijsteren in de Mist

← Previous Post
Waarom ik niet mee doe aan een lees challenge
Next Post →
Nieuwe muziek 8: Bekende namen en iets heel nieuws

Lees Interacties

Reacties

  1. Zo simpel is dan geluk zegt

    5 februari 2022 om 19:10

    De mist geeft wel echt een mooi en mysterieus effect!

  2. Nicky zegt

    4 februari 2022 om 22:36

    Wat een bijzonder verhaal. En die mist maakt het helemaal af. Prachtige foto’s!

  3. Edward McDunn zegt

    4 februari 2022 om 11:13

    Wat mooi en interessant Liesbeth, bedankt dat dit op je lijstje stond hoor.

  4. Nicole Orriëns zegt

    4 februari 2022 om 10:31

    Wat een mooi verhaal over dit kasteel! Alleen het woord ‘baron’ vind ik al beelden oproepen van een mooie roman.

  5. Naomi zegt

    4 februari 2022 om 08:45

    Wat een verhaal zeg. Daar staat letterlijk en figuurlijk een heel stuk geschiedenis.

  6. Bertie zegt

    3 februari 2022 om 23:03

    Spannende geschiedenis, triest en mooi tegelijk.

  7. Marthy zegt

    3 februari 2022 om 22:46

    Dat is me een verhaal, jammer voor de ondergang van het kasteel.

  8. Hans zegt

    3 februari 2022 om 22:44

    Mooi kasteel met een hele historie.
    Daar zijn ze de witte wieven rond het kasteel.
    Het is net een sprookjesland. Hans

  9. rietepietz zegt

    3 februari 2022 om 22:06

    Mist en een kasteel horen gewoon bij elkaar, het zorgt voor heel sfeervolle foto’s.

  10. Dimario zegt

    3 februari 2022 om 20:32

    Wat een verhaal zeg. Maar die foto’s zijn wel schitterend geworden.

    Love as always
    dimario

  11. Sjoerd zegt

    3 februari 2022 om 20:28

    Een beetje triest, dat beeld van het kasteel in de mist, net zoals het bijbehorende verhaal. Maar het heeft historie.

  12. Matroos Beek zegt

    3 februari 2022 om 20:06

    Een sprookjesachtig mooie fotoserie, ook een beetje spookachtig in de mist. Interessant de oorlogsgeschiedenis.

  13. Jan K. alias Afanja zegt

    3 februari 2022 om 19:50

    Er hangt met mist nog altijd een lekker mysterieus sfeertje rond het kasteel. Mooi!

  14. Karel zegt

    3 februari 2022 om 19:46

    prachtig in woord en beeld
    ja moffen die helpen onderduikers te verstoppen is echt wat anders , maar er waren ook goede moffen
    zo’n kasteel heeft een enorme geschiedenis , toch jammer dat het altijd zo verwoest moet worden

  15. Ilona Wielinga zegt

    3 februari 2022 om 19:39

    Mist geeft het echt een mysterieuze sfeer. Hou van mist foto’s! En jouw foto’s ;)

  16. petergreyphotography zegt

    3 februari 2022 om 19:06

    Interessant verhaal Liesbeth! En prachtige foto’s.

  17. Judy zegt

    3 februari 2022 om 19:02

    Wat een geschiedenis beleefde dat kasteel! Spannend met de mist.

  18. picpholio zegt

    3 februari 2022 om 18:42

    Mooie en vooral een beetje mysterieuze foto’s dank zij de aanwezige mist.

  19. Marylou zegt

    3 februari 2022 om 18:35

    Heel geheimzinnig in de mist en zoals ieder kasteel met een spannende geschiedenis

Primaire Sidebar

Mijn blog draait op cookies en koffie:

Cookiebanner retro cake

Ondertussen op Insta:

#valkenswaard #marketgarden #ww2 #wo2 #willysjeep
Wat een knap slakkenhuisje hangt er aan mijn huisje
#polkadotquote #quote #blogger #vakantie
#dehoek♡

Categorieën

Leuk he?! Hier kan je lid worden!

Lazert hieronder ff je e-mail in, klik op die grote knop hieronder, krijg je zo een mailtje van me.

Kortingscode Swapfiets à €7.50: LIESBETH76948

Mijn eerste rondjes op een e-bike een paar gedachtes

Ondertussen op Twittert:

Mijn tweets

Copyright © 2023 · Your Site Name