
Later dan ik had gewild kwamen we aan bij Openluchtmuseum Bokrijk. Dat ik van oude dingen houdt is vast geen verrassing, dat ik het park nog nooit bezocht heb met mijn camera, vast wel. Schijn er geweest te zijn als kind maar herkende helemaal niets en dat is mooi want dan is alles nieuw.
Openluchtmuseum Bokrijk (bij Genk) is een 67 jaar oud park waar je in ruim 140 gebouwen teruggaat naar de periode rond de 17e eeuw. Het 90 hectare groot park is onderdeel van een groter geheel met onder andere een speeltuin en natura 2000 gebied. Eenmaal binnen sloegen we af naar Haspengauw, ik had even vlot naar de plattegrond gekeken toen ik daar aankwam en wist dat het afzien zou worden in het park met die verdomde achillespees van me maar ik laat me niet zo snel tegen houden.
In Haspengauw dwaalde ik al wachtend op Vriendlief die echt meer ouwehoert als ik, rond bij een woonhuis. Eenmaal verenigd liep ik naar waar die heerlijke geur vandaan kwam en zag hoe moeder en zwangere dochter volledig gekleed naar de tijd eten klaarmaakte. Vriendlief miste de memo en had het over nieuwerwetse dingen als reclame ‘ah in de gazet’ en supermarkt ‘ah u bedoelt uw hof’.
De dorpsschool ging net uit en meneer pastoor genoot zijn rust in de schaduw of in steeds een ander huis. In een hof verderop stond de geit aan de pin en vielen sterappels van de takken, ik beet in een appeltje en kreeg een -oma’s appelmoes- flashback. Later zouden we teruggaan en een tas van deze valappeltjes vullen, als de mens noch de geit ze moet dan offer ik me wel op. Na nog een flinke eind met weinig vermaak zag ik de eerste boerderijen weer opdoemen ze staan realistisch een eindje bij elkaar vandaan en niet alleen het woonhuis maar ook de bijgebouwen staan er. Alleen heel veel was dicht en als het open was, was er niets te zien of beeldschermen die voor mij de sfeer een beetje verbraken.
In een tuin stond een pruimenboom vol rijpe vruchten, die ik hoewel allergisch proefde en heerlijk waren! Zo zonde dat niemand ze eraf haalt. Hier zag ik de eerste bankjes een tribune waar niets gebeurde in de zon en in de schaduw bij een restaurant. Een stolpboerderij was leeg op een enorm schilderij van Bruegel na, prachtig om zo groot te zien maar als iedereen stonden we vlot weer buiten. Verderop een dijkhuisje dat wanneer open de moeite is en verderop een struiken vol frambozen, die smaakten ook!
Na de watermolen begreep ik dat we nu het grootste deel van het park gehad hadden, we dwaalden tussen de gebouwen zagen schapen, een bok aan een pin dolgelukkig met wat paardenbloemblad, een bakker die bezig was een Brits mes uit de oorlog te scherpen en toen ik het woord ‘goesting’ op een raam zag wist ik, daar moet ik zijn. Maakt niet uit wat daar binnen is, liggen is ook goed. Het was een plek voor versnaperingen trouwens, voor hier rare dingen gedacht worden. Met een koffie en volkorenbrood kwam ik naar buiten en zag ik een vrij bankje. Rennen zat er niet in, maar maakt niet uit wie er voor mij was gaan zitten, ik zat ernaast of op schoot. Ik genoot mijn koffie en een hap brood en toen ik na enige tijd de hoek om liep was daar een picknickschuur vol lege bankjes. Natuurlijk.
Bokrijk is een plaatje van een park, de entreeprijs is het waard je loopt lang genoeg in het museum maar met 5 acteurs is het karig het juiste woord. Dat veel gebouwen dicht zijn of open maar met niks erin maakt dat sommige delen saai zijn net als sommige paden. Voor een dag middenin de zomer, wanneer de entreeprijs hoog is, miste ik wel iets. Geen imker, geen touwslager, geen herder en geen molenaar ondanks de beloftes op de website. Toch weet ik zeker dat ik terug wil naar Bokrijk, volgend jaar in de herfst als ik makkelijker loop en ik de noten kan rapen die ze vast ook niet nodig hebben.













Jan K. alias Afanja zegt
Een mooi verslag met prachtige foto’s die een nostalgisch sfeertje ademen.
rietepietz zegt
Een prachtig park zo te zien, maar ik heb er zelfs nog nooit van gehoord, tot nu toe dan. Jij komt nog eens ergens.
Liesbethblogt zegt
Hey Conny, ja ik vind de onderwerpen leuk maar sommigen zullen lastig worden. En ik vermoed dat ik af en toe ook te laat zal zijn, zoals ik nu al ben! Bedankt voor de leuke uitdaging
Conny zegt
Hoi Liesbeth , Wat leuk dat je mee gaat doen met de creatieve bloghop, ik heb je toegevoegd aan de lijst deelnemers die steeds met link onderaan de berichten over de bloghop zullen verschijnen. Ik heb je blog ook in de rechter zijbalk op mijn blog geplaatst (ook daar kun je blogs van andere deelnemers aanklikken) Veel plezier met deze creatieve uitdaging!
groetjes, Conny
Edward McDunn zegt
Een mooi fotoverslag hoor, het lijkt mij een bezoek meer dan waard.
Janny Vermaat zegt
Leuke foto’s, ik ben er nog nooit geweest, wel pas in Arnhem, altijd leuk die sfeer van vroeger.
Fotoblog zegt
nog altijd vrij bekend bij ons
maar wel heel lang gleden dat ik er eens was
fotorantje zegt
Een mooi groot park en wel leuk met de ‘acteurs’
Je kan je er doodmoe lopen
De laatste keer dat ik er was zal bijna tien jaar geleden zijn, heel tof vond ik het en fotogeniek
Mooie foto’s nam je
rob alberts zegt
Als kind ben ik daar geweest.
Het Openluchtmuseum in Arnhem en het Zuiderzeemuseum hebben meer indruk op mij gemaakt.
Nostalgische groet,
Joke zegt
40 jaar geleden of zo er eens geweest. Ga het houden bij jouw visie en foto’s 😂
Matroos Beek zegt
Nog nooit ben ik in Bokrijk geweest. Al heel mijn leven hoor ik dat het de moeite waard is. Misschien komt het er toch ooit nog eens van, maar ondertussen heb ik genoten van jouw reportage hier.
djaktief zegt
Ik was er ooit met een excursie van de havo, eeuwen geleden dus. Medeleerlingen waren er gaan voetballen en toen werd er ern bal door ern raam geschoten. De politie kwam eraan te pas. De rest van Bokrijk ben ik vergeten. Jouw foto’s nodigen uit tot een hernieuwde kennismaking
Sjoerd zegt
Een beetje entertainment mag er toch wel zijn in zo’n park, schermen horen daar wat mij betreft niet bij. Wel oude ambachten. Toch ga ik er eens kijken. Heb het net even opgezocht, is nog geen 50 km van hieruit tot aan het park.
Naomi zegt
Hahaha, dat met die picknickbankjes gaat altijd zo. Of je besluit maar op de grond te gaan zitten en komt na de volgende boom in het bos een bankje tegen.
Maar… dit museum lijkt me leuk! Ik ben dol op openluchtmusea. En inderdaad: noten zullen ze vast ook niet nodig hebben.